Aktualności

Normy kluturowe i społeczne dla rozwoju przedsiębiorstw

Normy kluturowe i społeczne dla rozwoju przedsiębiorstw

Normy kulturowe i społeczne są według badań w Polsce niższe niż w Europie i zdecydowanie niższe niż w przypadku gospodarek o wysokich dochodach.

Według badania GEM (w skali 1-10) Polska posiada pozytywne uwarunkowania do rozwoju przedsiębiorczości w kategorii norm kulturowych i społecznych na poziomie 4,43. W Europie ocena tego sektora to 4,67, a wśród gospodarek o wysokich dochodach jest to 5,27.

Z pozoru bagatelna różnica jest często niezauważalna w analizach. Jeśli pragniemy mieć przedsiębiorcze społeczeństwo, które ciągnie na swoich barkach gospodarkę do przodu, to musimy doceniać i piastować normy sprzyjające temu w społeczeństwie.

W żadnym społeczeństwie, w którym nie ma wyraźnych zachęt i docenienia społecznego podstaw przedsiębiorczych, nie będziemy mieli szeroko rozbudowanego sektora MŚP!

Zaczynać dlatego trzeba od podstaw poprzez edukację oraz popularyzację postaw. Jest to jedno z zadań projektu Insytutu LIbertatis, The Voice of Business. Pragniemy, aby Polacy doceniali przedsiębiorców, którzy są kluczowi dla naszego dobrobytu.

Poza popularyzacją wiedzy, chcemy wspierać ich także w codziennej pracy poprzez darmową pomoc prawną dostępną na naszej platformie thevoiceofbusiness.pl. Działamy także na poziomie instytucjonalnym, tworząc kwartalne rekomendacje eksperckie, które mają na celu poprawić jakość środowiska biznesowego w Polsce.

Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.

Pozostałe aktualności

Relacja z prezentacji rekomendacji nt. Fundacji Rodzinnych

Zaprezentowana 12 grudnia rekomendacja Instytutu Libertatis w ramach projektu „The Voice of Bussines” dotyczyła nowych przepisów ważnych dla większości małych i średnich przedsiębiorców. Przedmiotem rekomendacji były tym razem Fundacje Rodzinne - uregulowane nową...