Aktualności

Relacja z konferencji dt. prostego języka w urzędach

Relacja z konferencji dt. prostego języka w urzędach

Czy prosty język w urzędach może służyć także organom państwa?

W jaki sposób można wprowadzić do urzędów prosty język?
To, że prostszy język w dokumentach urzędowych ułatwiłby życie każdemu z nas nie wymaga uzasadnienia. Zaprezentowana pod koniec października kolejna rekomendacja Instytutu Libertatis w ramach projektu „The Voice of Bussines” dotyczy problemu, z którym styka się każdy – zbyt skomplikowanego języka używanego w urzędach.
W ramach naszej rekomendacji proponujemy by urzędy wpisywały wdrażanie prostego języka do dokumentów strategicznych jak najwyższej rangi. Najlepiej, żeby takie zapisy pojawiły się w strategiach działania ministerstw i urzędów. Obecnie np. „Strategia komunikacji Funduszy Europejskich 2021-2027”. To zbyt niski poziom.
Proces uproszczenia języka w urzędach wymaga zmiany „kultury organizacyjnej”.  Między innymi oznaczałoby to zmianę przekonania, że zastosowanie prostego języka w piśmie urzędowym powoduje niższą rangę dokumentu.

Rekomendacje FIL są przygotowywane raz na kwartał w ramach projektu „The Voice od Business”. Pierwsza nich dotyczyła wydłużenia obowiązkowego „vacatio legis” ustaw.

Zapis całej konferencji:

„The Voice of Business” to projekt Instytutu Libertatis, mający na celu zwiększyć głos przedsiębiorców w debacie publicznej, a także realnie wesprzeć ich pomocą prawną poprzez dedykowaną platformę. W ramach konsultacji z tą grupą będącą fundamentem polskiej gospodarki, tworzymy rekomendacje, prowadzące do poprawy jakości środowiska biznesowego w Polsce.

Projekt sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.

Pozostałe aktualności

Indeks PMI zaskoczył w listopadzie

Indeks PMI dla przemysłu w Polsce przyjął w listopadzie wartość 43,4 pkt
wobec 42 pkt odnotowanych w październiku.
Odczyt poniżej 50 pkt oznacza pogorszenie sytuacji a nawet recesję w sektorze.