Aktualności

Schumpeter o zysku przedsiębiorcy

Schumpeter o zysku przedsiębiorcy

“Zysk przedsiębiorcy jest wyrazem wartości tego, co przedsiębiorca wnosi do produkcji” napisał jeden z najwybitniejszych ekonomistów XX wieku Joseph A. Schumpeter.

Zdaje się, że coraz częściej gdy rozmowa toczy się o gospodarce i o życiu gospodarczym zapominamy, że przedsiębiorcy mają w nią największy wkład. To oni ryzykują i harują po nocach, nie tylko aby zarobić dla siebie, ale także by popchnąć w ruch całą naszą gospodarkę.

Często spotyka się negatywne określenia sugerujące, że wspomniane jednostki jedynie wykorzystują i gromadzą kapitał pracy innych. Jest to jednak okropne nagięcie rzeczywistości szczególnie, gdy mówimy o małych i średnich przedsiębiorstwach.

Właśnie Ci najmniejsi najbardziej napędzają gospodarkę tworząc swoją ciężką pracą nowe miejsca zatrudnienia. Mimo to właśnie im najciężej odnaleźć się w naszym państwie. Nie mają oni siły przetargowej aby blokować dobijającą ich legislature, bo prawodawcy rozmawiają tylko z największymi korporacjami posiadającymi kuszący kapitał.

W ramach projektu The Voice Of Business chcemy to zmienić! Wysłuchujemy problemów małych i średnich przedsiębiorców oraz bezpośrednio wspieramy ich poprzez darmową pomoc prawną. Raz na kwartał wraz z ekspertami, wspólnie przygotowujemy rekomendacje następnie prezentowaną na konferencji medialnej. Głęboko wierzymy, że przygotowane przez nas propozycje zostaną uwzględnione i przyniosą poprawę jakości środowiska biznesowego w Polsce.

Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.

Pozostałe aktualności

Dialog Biznesu #3 – Grzegorz Młynarski – Six Seasons Distillery

Dialog Biznesu to format od Instytutu Libertatis w ramach projektu The Voice Of Business. W ramach programu wsłuchujemy się w głos przedsiębiorców. Pragniemy zrozumieć ich codzienną pracę, bariery, możliwości oraz wyzwania. Naszym kolejnym gościem Dialogu Biznesu jest...

Normy kluturowe i społeczne dla rozwoju przedsiębiorstw

Normy kulturowe i społeczne są według badań w Polsce niższe niż w Europie i zdecydowanie niższe niż w przypadku gospodarek o wysokich dochodach. Według badania GEM (w skali 1-10) Polska posiada pozytywne uwarunkowania do rozwoju przedsiębiorczości w kategorii norm...

Relacja z konferencji dt. branży hotelarskiej

Wyodrębnienie samodzielnych lokali ułatwi inwestycje w aparthotele Mimo braku zakazu, formalne wydzielenie lokalu w obiekcie, w którym mają być świadczone usługi hotelarskie jest niezwykle trudne. To blokuje część inwestorów – uważają eksperci Fundacji Instytut...