Wyodrębnienie samodzielnych lokali ułatwi inwestycje w aparthotele
Mimo braku zakazu, formalne wydzielenie lokalu w obiekcie, w którym mają być świadczone usługi hotelarskie jest niezwykle trudne. To blokuje część inwestorów – uważają eksperci Fundacji Instytut Libertatis i proponują regulację, która ułatwi takie działanie. Zgodnie z zapowiedzią zgłoszoną w trakcie prezentacji pierwszej rekomendacji Fundacji Instytutu Libertatis (FIL), druga rekomendacja okazała się znacznie bardziej przyziemna i dotyczy drobnej zmiany w konkretnym sektorze gospodarki. Chodzi o uregulowanie statusu tak zwanych aparthoteli (condohoteli) w polskim systemie prawym.
Jak przekonują eksperci FIL obecne regulacje prawne nie przystają w pełni do istoty aparthoteli, tj. obiektów w których świadczone są usługi hotelarskie składających się z wyodrębnionych apartamentów należących do różnych osób. Właścicielami apartamentów wchodzących w skład aparthoteli często są inwestorzy indywidualni, którzy zakup apartamentów traktują jako inwestycję kapitału.
Z uwagi na model biznesowy na którym opierają się aparthotele – poszczególne apartamenty należą do różnych zewnętrznych inwestorów – istotne jest, aby apartamenty mogły być wydzielane (stanowić odrębną własność) i sprzedawane inwestorom indywidualnym.
– Wydzielenie apartamentów porządkuje status prawny oraz ułatwia obrót na rynku – inwestorzy indywidualni kupują konkretny apartament, a nie udział w całym obiekcie, którym jest aparthotel. Wydzielenie apartamentów skutkuje założeniem dla nich odrębnych od aparthotelu ksiąg wieczystych, co w konsekwencji ułatwia inwestorom indywidualnym uzyskanie finansowania inwestycji, np. w postaci kredytu hipotecznego – tłumaczy mec. Piotr Biernatowski z kancelarii Gawroński&Partners, autor raportu.
W tym celu potrzebne jest wyraźne dopuszczenie możliwości wyodrębniania samodzielnych lokali w obiektach hotelowych, a wymóg posiadania minimum 10 pokoi przez taki obiekt, powinien jasno odnosić się do liczby pokoi w obiekcie, a nie liczby pokoi należących do tego samego właściciela.
Jak przekonuje Fundacja Instytut Libertatis istotne jest wprowadzenie regulacji prawnych umożliwiających właścicielom aparthoteli gwarancję pozyskania zaświadczenia o samodzielności lokalu w przypadku spełnienia wszelkich kryteriów z ustawy o własności lokali oraz aktów wykonawczych, zanim przystąpią do komercjalizacji (sprzedaży) lokali w ramach procesu inwestycyjnego.
Obecne regulacje właściwie nie zabraniają wydzielania lokali jednak w praktyce takie działanie jest blokowane przez urzędników. Potrzebny jest więc konkretny przepis, który taką możliwość będzie przewidywał.
Po prezentacji rekomendacji odbyła się krótka debata, w której oprócz mecenasa Piotra Biernatowskiego, wziął udział Paweł Kranc, ekspert instytutu ds. branży turystycznej. Debata dotyczyła w zasadniczej mierze kwestii sposobów i modeli funkcjonowania aparthoteli. W rzeczywistości rynek ten jest niezwykle zróżnicowany i mamy do czynienia zarówno z obiektami, które rzeczywiście przypominają hotele, jak i takie obiekty, które nie są niczym więcej jak wydzielonymi lokalami w mieszkalnym budynku. Eksperci zwracali uwagę, że Instytut Libertatis staje tutaj nie po stronie jakiegoś modelu, czy jakichkolwiek inwestorów, ale po stronie wolności rynku i wygody klienta, który na koniec otrzymuje najbardziej zróżnicowaną jakościowo i cenowo ofertę noclegów.
Rekomendacje FIL są przygotowywane raz na kwartał w ramach projektu „The Voice od Business”. Pierwsza nich dotyczyła wydłużenia obowiązkowego „vacatio legis” ustaw.
Całą rekomendację znajdą Państwo pod linkiem -> https://thevoiceofbusiness.pl/rekomendacja-dt-branzy-hotelarskiej/
Zapis całej konferencji:
Projekt sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.