Planuję zakupić do firmy ekspres do kawy, do korzystania przez gości i pracowników. Czy taki ekspres będzie mógł stanowić koszt uzyskania przychodu?
Zapytanie
Treść zapytania
Odpowiedź
Zgodnie z ustawą o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym na terytorium Rzeczypospolitej Polski obywatele Unii Europejskiej oraz EOG (Norwegia, Islandia, Liechtenstein), jak również osoby prawne z tych krajów, mają pełną swobodę w zakresie podejmowania i prowadzenia działalności gospodarczej na terenie Polski. Ich uprawnienia obejmują zakładanie spółek, zarówno kapitałowych, jak i osobowych, jak również nabywanie udziałów w już działających spółkach. I tak np. niemiecka GmbH może zarówno utworzyć polską spółkę-córkę, jak i nabyć udziały w już istniejącej spółce.
W przypadku obywateli i podmiotów z państw UE/EOG, którzy już prowadzą spółkę w swoim kraju, mają również możliwość swobodnego otwarcia oddziału lub przedstawicielstwa tej spółki na terenie Polski.
Natomiast obywatele państw trzecich, czyli spoza UE i EOG mogą swobodnie zakładać spółki kapitałowe (np. spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, spółkę akcyjną) oraz spółki komandytowe i komandytowo-akcyjne. Jednak nie są uprawnieni do prowadzenia działalności w formie spółki jawnej lub partnerskiej.
Podobnie jak w przypadku obywateli unijnych, cudzoziemcy z państw trzecich, którzy posiadają spółkę w swoim kraju, mają możliwość otwarcia w Polsce oddziału lub przedstawicielstwa, chyba że umowa międzynarodowa wyklucza taką opcję.
Najnowsze zapytania
Wady i zalety grupy spółek
Zastanawiam się nad zmianą ładu korporacyjnego w ramach struktury moich firm, które są ze sobą powiązane. Jakie korzyści i zagrożenia płyną z zarejestrowania grupy spółek według nowych przepisów ksh?
Grupa spółek
Na czym polega nowa regulacja dotycząca grup spółek?