Planuję zakupić do firmy ekspres do kawy, do korzystania przez gości i pracowników. Czy taki ekspres będzie mógł stanowić koszt uzyskania przychodu?
Zapytanie
Treść zapytania
Odpowiedź
Zgodnie z art. 286 § 1 ksh:
Podział między wspólników majątku pozostałego po zaspokojeniu lub zabezpieczeniu wierzycieli nie może nastąpić przed upływem sześciu miesięcy od daty ogłoszenia o otwarciu likwidacji i wezwaniu wierzycieli.
W literaturze prawniczej podkreśla się, że 6 miesięcy powinno wystarczyć do zakończenia tzw. czynności likwidacyjnych, opisane w art. 282 § 1 zd. 1 ksh, zgodnie z którym:
Likwidatorzy powinni zakończyć interesy bieżące spółki, ściągnąć wierzytelności, wypełnić zobowiązania i upłynnić majątek spółki (czynności likwidacyjne).
Zdarza się jednak tak, że 6 miesięcy nie wystarcza na dokonanie wszystkich czynności likwidacyjnych. Dlatego przepisy ksh wskazują tylko minimalny okres jaki musi upłynąć od ogłoszenia otwarcia likwidacji. W rzeczywistości proces zamykania interesów spółki może trwać rok albo i dłużej.
Majątek pozostały po likwidacji dzieli się między wspólników w stosunku do ich udziałów. Umowa spółki może określać inne zasady podziału majątku.
Najnowsze zapytania
Wady i zalety grupy spółek
Zastanawiam się nad zmianą ładu korporacyjnego w ramach struktury moich firm, które są ze sobą powiązane. Jakie korzyści i zagrożenia płyną z zarejestrowania grupy spółek według nowych przepisów ksh?
Grupa spółek
Na czym polega nowa regulacja dotycząca grup spółek?