Planuję zakupić do firmy ekspres do kawy, do korzystania przez gości i pracowników. Czy taki ekspres będzie mógł stanowić koszt uzyskania przychodu?
Zapytanie
Treść zapytania
Odpowiedź
Prawa autorskie dzielą się na dwa podstawowe rodzaje:
- prawa osobiste (nazywane również niemajątkowymi);
- prawa majątkowe.
Zgodnie z art. 16 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, autorskie prawa osobiste chronią nieograniczoną w czasie i niepodlegającą zrzeczeniu się lub zbyciu więź twórcy z utworem. W związku z powyższym, nie ma możliwości przeniesienia autorskich praw osobistych na osobę trzecią.
Do autorskich praw osobistych zaliczamy m.in.:
- autorstwa utworu;
- oznaczenia utworu swoim nazwiskiem lub pseudonimem albo do udostępniania go anonimowo;
- nienaruszalności treści i formy utworu oraz jego rzetelnego wykorzystania;
- decydowania o pierwszym udostępnieniu utworu publiczności;
- nadzoru nad sposobem korzystania z utworu.
Zgodnie z art. 17 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, prawa autorskie majątkowe, to: (i) prawo do korzystania z utworu, (ii) prawo do rozporządzania utworem na wszystkich polach eksploatacji, oraz (iii) prawo do wynagrodzenia za korzystanie z utworu.
W związku z powyższym prawa autorskie majątkowe charakteryzują się tym, że oznaczają prawo do rozporządzania utworem i czerpania korzyści majątkowych ze stworzonego dzieła (np. poprzez sprzedaż praw do utworu).
Zgodnie z ww. ustawą, umowa przenosząca autorskie prawa majątkowe powinna posiadać następujące cechy:
- być sporządzona w formie pisemnej pod rygorem nieważności (art. 53 prawa autorskiego);
- określać jasno konkretne pola eksploatacji, czyli zakres wykorzystania utworu. (art. 41 prawa autorskiego).
Pola eksploatacji, są to sposoby korzystania z utworu. Katalog pól eksploatacji znajduje się w art. 50 ustawy prawa autorskie. Nie jest on zamknięty, co jakiś czas pojawiają się bowiem nowe pola eksploatacji. Umowa musi precyzyjnej wskazywać pola eksploatacji.
- określać wynagrodzenie twórcy za określone pola eksploatacji lub jasno wskazywać, że podane wynagrodzenie dotyczy wszystkich dozwolonych pól eksploatacji (art. 45 prawa autorskiego);
- jeśli przekazanie praw autorskich następuje nieodpłatnie, należy to w umowie wyraźnie zaznaczyć (art. 43 prawa autorskiego).
Podsumowując, najważniejszym elementem praw autorskich osobistych jest to, że zawsze pozostają z twórcą niezależnie od tego co dzieje się z prawami majątkowymi. Prawa majątkowe mogą być dowolnie przenoszone na kolejne osoby trzecie zarówno. Dzięki temu nie tylko twórca może czerpać korzyści za korzystanie z utworu na dowolnych polach eksploatacyjnych.
Najnowsze zapytania
Wady i zalety grupy spółek
Zastanawiam się nad zmianą ładu korporacyjnego w ramach struktury moich firm, które są ze sobą powiązane. Jakie korzyści i zagrożenia płyną z zarejestrowania grupy spółek według nowych przepisów ksh?
Grupa spółek
Na czym polega nowa regulacja dotycząca grup spółek?