Planuję zakupić do firmy ekspres do kawy, do korzystania przez gości i pracowników. Czy taki ekspres będzie mógł stanowić koszt uzyskania przychodu?
Zapytanie
Treść zapytania
Odpowiedź
Zgodnie z art. 118 kc:
Jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia wynosi sześć lat, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej – trzy lata. Jednakże koniec terminu przedawnienia przypada na ostatni dzień roku kalendarzowego, chyba że termin przedawnienia jest krótszy niż dwa lata.
W związku z powyższym Pana roszczenie (tj. o zapłatę faktury) ulegnie przedawnieniu z upływem 3 lat. Zakładając więc, na przykład że spółka miała Panu zapłacić w czerwcu 2022 roku, Pana roszczenie ulegnie przedawnieniu z dniem 31 grudnia 2025 roku. Do tego czasu ma Pan prawo wystąpić na drogę sądową w celu skutecznego dochodzenia swojej wierzytelności.
Po upływie 3 letniego terminu przedawnienia Pana roszczenia, nie będzie mógł Pan skutecznie dochodzić tego roszczenia przed sądem, dłużnik (spółka) będzie miała prawo powołania się na przedawnienie, co skutkowało będzie oddaleniem pozwu.
Zgodnie z art. 117 § 2 kodeksu cywilnego:
Po upływie terminu przedawnienia ten, przeciwko komu przysługuje roszczenie, może uchylić się od jego zaspokojenia, chyba że zrzeka się korzystania z zarzutu przedawnienia. Jednakże zrzeczenie się zarzutu przedawnienia przed upływem terminu jest nieważne.
Najnowsze zapytania
Wady i zalety grupy spółek
Zastanawiam się nad zmianą ładu korporacyjnego w ramach struktury moich firm, które są ze sobą powiązane. Jakie korzyści i zagrożenia płyną z zarejestrowania grupy spółek według nowych przepisów ksh?
Grupa spółek
Na czym polega nowa regulacja dotycząca grup spółek?