Planuję zakupić do firmy ekspres do kawy, do korzystania przez gości i pracowników. Czy taki ekspres będzie mógł stanowić koszt uzyskania przychodu?
Zapytanie
Przekształcenie JDG w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością
Treść zapytania
Jak wygląda proces przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością?
Odpowiedź
Modelowy proces przekształcenia jdg w sp. z o.o. można opisać w następujących krokach:
- Wniosek o wydanie interpretacji podatkowej. Przed przekształceniem niekiedy warto rozważyć zwrócenie się do Krajowej Informacji Skarbowej z wnioskiem o interpretację podatkową. Czasami bowiem przy przekształceniu planowane jest wniesienie wniesienia przedsiębiorstwa jako aportu do spółki przekształconej. Przepisów ustawy o VAT nie stosuje się do zbycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części. Dlatego korzystne jest uzyskanie interpretacji stwierdzającej, że zespół składników służących do prowadzenia działalności jest przedsiębiorstwem w rozumieniu ustawy o VAT i aport przedsiębiorstwa do spółki przekształconej nie podlega podatkowi VAT. Ta czynność nie jest obligatoryjna dla przekształcenia, natomiast może być rekomendowana.
- Plan przekształcenia. Dla dokonania przekształcenia konieczne jest sporządzenie planu przekształcenia w formie aktu notarialnego. Treść planu przekształcenia sporządza się w oparciu o dokumenty, stanowiące jego obligatoryjne załączniki.
- Załączniki do planu przekształcenia. Obligatoryjnymi załącznikami do planu przekształcenia są: projekt oświadczenia o przekształceniu, projekt aktu założycielski spółki, wycena składników majątku oraz sprawozdanie do celów przekształcenia. Dwa ostatnie dokumenty powinny być przygotowane przez księgowość. W treści oświadczenia należy wskazać w jaką spółkę chcemy przekształcić działalność oraz podstawowe dane spółki. Natomiast akt założycielski spółki to zwykła umowa spółki.
- Wniosek do sądu o wyznaczenie biegłego. Plan przekształcenia (wraz z załącznikami) podlega badaniu przez biegłego, co wiąże się z koniecznością poniesienia kosztów badania. Biegłego sądowego możemy wyznaczyć my samodzielnie albo może on zostać wyznaczony przez sąd. W toku badania planu przekształcenia przez biegłego, biegły może zwrócić się do przedsiebiorcy o dodatkowe wyjaśnienia i dokumenty, np. wyciągi z rachunków bankowych. Na koniec badania biegły wydaje opinie. Jeśli opinia nie jest pozytywna, należy powtórzyć cały proces. Jeżeli otrzymamy pozytywną opinie, możliwe jest podjęcie dalszych kroków
- Czynności notarialne po uzyskaniu pozytywnej opinii biegłego. Po uzyskaniu pozytywnej opinii, konieczne jest złożenie oświadczenia o przekształceniu oraz podpisanie aktu założycielskiego.
- Wniosek o rejestrację spółki w KRS. Po złożeniu oświadczenia o przekształceniu i podpisaniu aktu założycielskiego, spółkę należy zarejestrować w KRS. W tym zakresie Kancelaria przygotuje wniosek o wpis do KRS oraz będzie reprezentować spółkę przed sądem rejestrowym.
- Czynności po rejestracji. Wykreślenie przedsiębiorcy z CEIDG, aktualizacja danych w US, założenie księgowości, zawiadomienie kontrahentów o przekształceniu.
Najnowsze zapytania
Wady i zalety grupy spółek
Zastanawiam się nad zmianą ładu korporacyjnego w ramach struktury moich firm, które są ze sobą powiązane. Jakie korzyści i zagrożenia płyną z zarejestrowania grupy spółek według nowych przepisów ksh?
Grupa spółek
Na czym polega nowa regulacja dotycząca grup spółek?