Planuję zakupić do firmy ekspres do kawy, do korzystania przez gości i pracowników. Czy taki ekspres będzie mógł stanowić koszt uzyskania przychodu?
Zapytanie
Treść zapytania
Odpowiedź
Zgodnie z art. 1094 § 1 oraz § 11 Kodeksu cywilnego:
Prokura może być udzielona kilku osobom łącznie (prokura łączna) lub oddzielnie.
Prokura może obejmować umocowanie także albo wyłącznie do dokonywania czynności wspólnie z członkiem organu zarządzającego lub wspólnikiem uprawnionym do reprezentowania handlowej spółki osobowej.
W związku z powyższym prokurent może być umocowany do reprezentacji przedsiębiorcy w następujących konfiguracjach:
- samodzielnie – tzw. prokura samoistna;
- łącznie z drugim prokurentem – tzw. prokura łączna;
- łącznie z członkiem organu zarządzającego lub wspólnikiem uprawnionym do reprezentowania handlowej spółki osobowej – tzw. prokura łączna niewłaściwa
Dokładny sposób reprezentacji podmiotu przez prokurenta wynika z dokumentu prokury (tj. uchwały o powołaniu prokurenta).
Przykład: Zgodnie z zasadami reprezentacji spółka XYZ sp. z o.o. jest reprezentowana przez dwóch członków zarządu działając łącznie. Spółka XYZ sp. z o.o. powołała prokurenta samoistnego Pawła Iksińskiego. Paweł Iksiński jako prokurent samoistny może samodzielnie zawrzeć umowę w imieniu spółki XYZ sp. z o.o.
Najnowsze zapytania
Wady i zalety grupy spółek
Zastanawiam się nad zmianą ładu korporacyjnego w ramach struktury moich firm, które są ze sobą powiązane. Jakie korzyści i zagrożenia płyną z zarejestrowania grupy spółek według nowych przepisów ksh?
Grupa spółek
Na czym polega nowa regulacja dotycząca grup spółek?