Planuję zakupić do firmy ekspres do kawy, do korzystania przez gości i pracowników. Czy taki ekspres będzie mógł stanowić koszt uzyskania przychodu?
Zapytanie
Treść zapytania
Odpowiedź
Swobodny przepływ pracowników w Unii Europejskiej (UE) jest jednym z kluczowych elementów jednolitego rynku. Zasady te są uregulowane przez różne dyrektywy i akty prawne UE. Oto kilka kluczowych zasad dotyczących swobodnego przepływu pracowników:
- Zasada swobodnego przepływu pracowników:
Zgodnie z zasadą swobodnego przepływu pracowników, obywatele państw członkowskich UE mają prawo swobodnego przemieszczania się i podejmowania pracy w innych państwach członkowskich bez konieczności uzyskiwania zezwoleń na pracę.
- Zakaz dyskryminacji ze względu na narodowość:
Obywatele UE mają prawo do równego traktowania na rynku pracy państwa członkowskiego, w którym pracują. Zakazuje się wszelkiej dyskryminacji ze względu na narodowość w zakresie zatrudnienia, płac i innych warunków pracy.
- Prawo do zamieszkania i pracy dla członków rodziny:
Członkowie rodziny pracownika, który przemieszcza się między państwami członkowskimi, również korzystają z pewnych praw, takich jak prawo do zamieszkania i pracy.
- Prawo do poszukiwania pracy przez określony czas po zakończeniu zatrudnienia:
Po zakończeniu zatrudnienia w innym państwie członkowskim, pracownikowi przysługuje prawo do pozostawania na terytorium tego państwa w celu poszukiwania nowej pracy przez określony okres.
- Bezwarunkowe zatrudnienie dla pracowników przez pierwsze trzy miesiące:
W okresie pierwszych trzech miesięcy od rozpoczęcia pracy w innym państwie członkowskim pracownik nie musi spełniać dodatkowych warunków, takich jak rejestracja czy uzyskanie zezwolenia na pracę.
- Wyznaczanie norm płacowych i warunków pracy:
Zasady swobodnego przepływu pracowników są zintegrowane z zasadami dotyczącymi równego traktowania w kwestiach płacowych i warunkach pracy. Pracownicy nie mogą być dyskryminowani w zakresie wynagrodzenia i warunków zatrudnienia ze względu na ich pochodzenie.
- Zasada koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego:
Osoby pracujące w innym państwie członkowskim podlegają zasadom koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego, co oznacza, że mogą korzystać z pewnych świadczeń społecznych na zasadach podobnych do tych obowiązujących w ich państwie pochodzenia.
Warto zauważyć, że choć swobodny przepływ pracowników jest jednym z podstawowych zasad UE, istnieją pewne ograniczenia i wyjątki, które mogą wynikać z określonych warunków oraz polityki krajowej państw członkowskich. Obywatele niektórych państw spoza UE mogą także korzystać z określonych przepisów dotyczących swobodnego przepływu pracowników na podstawie umów międzynarodowych.
Najnowsze zapytania
Wady i zalety grupy spółek
Zastanawiam się nad zmianą ładu korporacyjnego w ramach struktury moich firm, które są ze sobą powiązane. Jakie korzyści i zagrożenia płyną z zarejestrowania grupy spółek według nowych przepisów ksh?
Grupa spółek
Na czym polega nowa regulacja dotycząca grup spółek?