Planuję zakupić do firmy ekspres do kawy, do korzystania przez gości i pracowników. Czy taki ekspres będzie mógł stanowić koszt uzyskania przychodu?

Zapytanie
Treść zapytania
Odpowiedź
Zgodnie z art. 22 ustawy o KRS:
Wniosek o wpis do Rejestru powinien być złożony nie później niż w terminie 7 dni od dnia zdarzenia uzasadniającego dokonanie wpisu, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej.
Wydarzeniem uzasadniającym dokonanie wpisu może być: (i) zmiana struktury udziałowej spółki, (ii) zmiana w organach statutowych, (iii) ujawnienie zatwierdzonego sprawozdania finansowego, etc.
W razie uchybienia terminu z art. 22 ustawy o KRS w zakresie złożenia odpowiedniego wniosku, sąd rejestrowy wszczyna postępowanie przymuszające. Zgodnie z art. 24 ust. 1 ustawy o KRS:
W przypadku stwierdzenia, że wniosek o wpis do Rejestru lub dokumenty, których złożenie jest obowiązkowe, nie zostały złożone pomimo upływu terminu, sąd rejestrowy wzywa obowiązanych do ich złożenia – wyznaczając dodatkowy 7-dniowy termin.
Uchybienie 7 dniowemu terminowi wskazanemu w wezwaniu, o którym mowa w art. 22 ustawy o KRS, skutkuje nałożeniem grzywny, której wysokość jest ustalana na podstawie art. 1052 kodeksu postępowania cywilnego i wynosi za pierwszym razem nie więcej niż 15 tys. zł, łącznie nie więcej 1 mln zł.
Zgodnie z art. 1052 kodeksu postępowania cywilnego:
W jednym postanowieniu sąd może wymierzyć grzywnę nie wyższą niż piętnaście tysięcy złotych, chyba że dwukrotne wymierzenie grzywny okazało się nieskuteczne. Ogólna suma grzywien w tej samej sprawie nie może przewyższać miliona złotych. W razie wykonania czynności przez dłużnika lub umorzenia postępowania grzywny niezapłacone do tego czasu ulegają umorzeniu.
Najnowsze zapytania
Wady i zalety grupy spółek
Zastanawiam się nad zmianą ładu korporacyjnego w ramach struktury moich firm, które są ze sobą powiązane. Jakie korzyści i zagrożenia płyną z zarejestrowania grupy spółek według nowych przepisów ksh?
Grupa spółek
Na czym polega nowa regulacja dotycząca grup spółek?