Planuję zakupić do firmy ekspres do kawy, do korzystania przez gości i pracowników. Czy taki ekspres będzie mógł stanowić koszt uzyskania przychodu?
Zapytanie
Treść zapytania
Odpowiedź
Każdy przedsiębiorca ma obowiązek zgłosić wystąpienie zmianę danych dotyczących jego firmy. Zmiana danych ujawniony w CEIDG następuje na podstawie formularza CEIDG-1 (tego samego, za pośrednictwem którego doszło do rejestracji działalności).
Zgłoszenia zmiany można dokonać w następujący sposób:
- osobiście w urzędzie miasta lub gminy;
Jeśli przedsiębiorca zdecyduje się na złożenie wniosku bezpośrednio w urzędzie miasta lub gminy, to ma on możliwość udania się do dowolnego urzędu.
Sam wniosek można wypełnić przed wizytą w urzędzie na formularzu, który do pobrania jest na stronie rządowej. Wniosek można również wypełnić podczas bezpośredniej wizyty w urzędzie.
Przyjęcie wniosku zostanie potwierdzone przez pracownika urzędu, a wprowadzenie danych z wniosku do systemu CEIDG nastąpi najpóźniej w ciągu kolejnego dnia. Aby urzędnik jednak mógł potwierdzić wniosek należy przedłożyć dokument tożsamości: dowód osobisty, paszport lub mDowód.
- za pośrednictwem poczty tradycyjnej;
Wniosek należy pobrać ze strony rządowej i wypełnić zgodnie z udostępnionym formularzem. Wniosek musi być popisany własnoręcznie przez wnioskodawcę a sam podpis wnioskodawcy musi być potwierdzony notarialnie.
- przy wykorzystaniu systemów CEIDG (https://www.biznes.gov.pl/pl)
Ta forma jest możliwa przy autoryzacji danych za pośrednictwem profilu zaufanego lub e-dowodu.
Złożenie wniosku o zmianę danych jest bezpłatny.
Aktualizacja danych w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej nastąpi nie później niż następnego dnia roboczego po dniu wpływu wniosku do CEIDG – jeżeli jest to jedyny złożony przez wnioskującego wniosek w danym momencie.
Na podstawie złożonego formularza o aktualizacji danych dotyczących firmy zostaną automatycznie powiadomione urzędy skarbowe, Główny Urząd Statystyczny oraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Najczęściej w CEIDG zmiana danych ma miejsce na skutek następujących zmian:
- zmiana nazwy firmy (może być spowodowana np. zmianą nazwiska przedsiębiorcy);
- zmiana adresu zamieszkania osoby prowadzącej działalność;
- zmiana lub utworzenie nowego, dodatkowego miejsca wykonywania działalności;
- rozszerzenie lub zmiana przedmiotu działalności (PKD);
- zmiana podmiotu prowadzącego księgowość;
- zmiana miejsca przechowywania dokumentacji księgowej;
- zmiana numeru rachunku bankowego.
Najnowsze zapytania
Wady i zalety grupy spółek
Zastanawiam się nad zmianą ładu korporacyjnego w ramach struktury moich firm, które są ze sobą powiązane. Jakie korzyści i zagrożenia płyną z zarejestrowania grupy spółek według nowych przepisów ksh?
Grupa spółek
Na czym polega nowa regulacja dotycząca grup spółek?